Ostatni krok przed dystrybucją – dlaczego postprodukcja jest tak istotna?

Kiedy zdjęcia, kadry i wszystkie ujęcia są gotowe, a w głowie każdego członka zespołu istnieje już jasny zamysł ostatecznych efektów jego pracy, jedyne co pozostaje do realizacji, to postprodukcja filmowa. Zadanie to może wydawać się proste, lecz w rzeczywistości jest to jeden z najbardziej wymagających etapów całej produkcji, od którego powodzenia często zależy cały jej sukces.

Z czym wiąże się profesjonalna postprodukcja?

Jedną z pierwszych czynności, jakie musi objąć postprodukcja filmowa (http://fdrstudio.pl/), jest montaż obrazu, polegający głównie na łączeniu wyodrębnionych kadrów. Utalentowany filmowiec jest w stanie uzyskać w ten sposób wiele interesujących efektów, zaskakując widza tą dość standardową techniką. Następnie zadbać trzeba o efekty specjalne, korekcję barw i wszystkie inne rzeczy, na które nie było miejsca podczas kręcenia pozostałych ujęć. Doświadczony filmowiec wie, że większość z tych zadań wymaga dużego nakładu precyzji, a także profesjonalnego nastawienia, bez którego pożądane efekty są praktycznie nieosiągalne.

Czy postprodukcja jest kosztowna?

To, ile postprodukcja filmowa będzie kosztować, zależy przede wszystkim od gatunku filmu, który nas interesuje. Najdroższe są produkcje, które zawierają dużą ilość elementów grafiki komputerowej, cyfrowych poprawek i intensywnych efektów specjalnych. Na drugim miejscu znajdują się filmy, w których duży nacisk kładzie się na muzykę i oprawę audio, gdyż to właśnie podczas postprodukcji elementy te przechodzą najbardziej dogłębny lifting. Tak czy inaczej, wprowadzanie tego typu poprawek to konieczność, z której nie można zrezygnować, niezależnie od kosztów.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.